Časté dotazy a odpovědi

Právě sedím nad webovými stránkami Dekubity.eu a snažím se dočíst, jak pomoci mamince, která má hluboké rány – rozsáhlé dekubity, na nohách, ale hlavně v zadkové „štěrbině“ v horní části zadku, kostrče. Snažím se získat nové informace. Za maminkou dochází, teď již denně, všeobecná sestra, která ji vystříhává nekorozní kůži a dělá převazy. Využívá následující materiál: mastný tyl s Vaselinum album sterilní, dále Flamigel, Prontosan wond gel x a roztok na výplach ran, MoliCare Scintegrity Nutriskin protection complex. Rány má také na zadní straně levého lýtka a nártu, pak na patách. Ale ta na zadku je velká a hluboká, v podstatě je vidět jakoby dovnitř těla. Určitě si teď ještě načtu co nejvíce informací, nějak je vyhodnotím, ale byla bych velmi ráda, kdyby se mi dostalo touto cestou dobře míněných rad, které by co nejvíce napomohly zlepšení stavu dekubitu, případně zmírnily její stav. Je vidět, že má bolesti. Dnes bychom chtěli vyzkoušet podložit zadek nafukovacím kolem na zmírnění tlaku na zadek. Uvidíme, jak na to zareaguje.

Chápeme, že situace je náročná a chcete mamince pomoci. Je dobře, že ji navštěvuje odborná pomoc, ale ránu by měl pravidelně vidět i lékař. Na webu „zahojime.cz“ naleznete seznam pracovišť, která se na problematiku ran zaměřují – jsou tam i kontakty. Určitě by maminka měla také být v péči odborníka na bolest – algeziologa. Pozor na pokládání na kruhový polštář, může paradoxně celý stav zhoršit, hýždě se propadnou a je vytvářen tlak na okolní tkáně. Spíše je vhodná gelová podložka, či pěnová paměťová matrace. Kupte rovněž mamince nápoje s vysokým obsahem proteinů – Nurtidrink.

Zobrazit celou odpověď »

Chci se zeptat, mám tatínka 85 let, ležící má proleženiny na několika místech, zajímalo by mě, jestli může být teplota, stabilně kolem 38, myslím tím teplota související s proleženinami.

Zvýšená teplota je projevem zánětu, tedy reakce organismu na poškození. Příčinou mohou být defekty, stejně tak i celkový stav a základní onemocnění, kvůli kterému je váš otec upoután na lůžko. Při posuzování podílu konkrétních ran na teplotě je třeba posoudit jejích stav, event. přítomnost infekce a podle toho zvolit adekvátní způsob léčby.

Zobrazit celou odpověď »

Dobrý den, chtěla bych poděkovat za informace, které nabízíte na vašich webových stránkách, a poprosit Vás o informaci ohledně polohování. V textu o polohování jsem se dočetla, že není vhodné dávat pod kolena polštář, mohla bych poprosit o vysvětlení, z jakého důvodu? Polštář totiž používám, abych zvedla pacientce trošku kolena, například při poloze na zádech. Ještě bych chtěla moc poprosit o informaci, jestli je nutné riziková místa vzniku dekubitů podkládat také tam, kde se stýkají s antidekubitní matrací? (Například při poloze na pravém boku jestli je nutné podkládat vnější stranu pravého kolene položenou na matraci a pravý vnější kotník). Moc děkuji za informaci a za práci, kterou vykonáváte pro ostatní.

Co se týká používání polštáře, jsou 2 rizika: 1. polštář není dostatečně vysoký a neudrží dolní končetinu nad podložkou (zajistí flexi v kolenou, ale může zvýšit tlak na paty). 2. hrozí přehřívání organismu. Vhodnější je polohovací válec nebo vložení složené deky pod bérce tak, aby byly zvednuté paty). Co se týká pokládání u pacientů na antidekubitní matraci, není běžně doporučováno a dokonce by to mohlo vést k negativnímu ovlivnění preventivní schopnosti a účinnosti matrace. Jiná situace je, pokud pacient má známky proleženiny a pokud už je nutné pacienta na postiženou stranu polohovat, pak vždy postiženou část těla podložit. V případě

Zobrazit celou odpověď »

Je rozdíl v tom, když použiju mast do rány nebo nějaký ten léčivý čtverec?

Způsob léčby zvolí lékař, který má s touto léčbou zkušenosti. Použití mastí a krémů do chronických ran patří ke staré klasické metodě. Vzhledem k tomu, že se u bakterií často rozvinula rezistence, čili odolnost na účinnou látku, mnohem raději a s větším efektem využíváme prostředky vlhké terapie. Jsou to materiály, které mají schopnost působit proti bakteriím, například s obsahem stříbra, nebo rozruší bakteriální masu na spodině rány, např. Aquacel® Extra, ale hlavně v ráně udržují správné vlhké prostředí. Díky tomu se rána mnohem rychleji a přirozeněji hojí.

Zobrazit celou odpověď »

Musí se s dekubitem do nemocnice?

To závisí na rozsahu proleženiny a na celkovém stavu pacienta, ale také na možnostech domácí péče. Při rozsáhlých vředech je celkový stav pacienta většinou tak špatný, že je pobyt v nemocnici nutný. Chirurgické ošetření dekubitu je rovněž třeba provést v nemocnici.Naproti tomu při celkově dobrém stavu pacienta a jen povrchním poškození není důvod proti ošetřování pacienta v jeho domácím prostředí.

Zobrazit celou odpověď »

Nenašli jste odpověď?

Novinky

Informace EPUAP 2024

Přinášíme Vám další zajímavé informace z EPUAP Podávání abstraktů na výroční setkání EPUAP v Lausanne ve Švýcarsku bylo otevřeno, je možné je zasílat do 5.dubna,

Informace EPUAP 2023

Přinášíme Vám zajímavé informace z EPUAP Výzkumný výbor EPUAPu poskytuje grant pro mladé výzkumníky až do výše 7000 EUR. Více informací zde: https://epuap.org/research-fundings/ EPUAP podporuje mladé