Časté dotazy a odpovědi

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych poděkovat za informace, které nabízíte na vašich webových stránkách, a poprosit Vás o informaci ohledně polohování. V textu o polohování jsem se dočetla, že není vhodné dávat pod kolena polštář, mohla bych poprosit o vysvětlení, z jakého důvodu? Polštář totiž používám, abych zvedla pacientce trošku kolena, například při poloze na zádech. Ještě bych chtěla moc poprosit o informaci, jestli je nutné riziková místa vzniku dekubitů podkládat také tam, kde se stýkají s antidekubitní matrací? (Například při poloze na pravém boku jestli je nutné podkládat vnější stranu pravého kolene položenou na matraci a pravý vnější kotník). Moc děkuji za informaci a za práci, kterou vykonáváte pro ostatní.

Odpověď:

Co se týká používání polštáře, jsou 2 rizika:

1. polštář není dostatečně vysoký a neudrží dolní končetinu nad podložkou (zajistí flexi v kolenou, ale může zvýšit tlak na paty).

2. hrozí přehřívání organismu. Vhodnější je polohovací válec nebo vložení složené deky pod bérce tak, aby byly zvednuté paty).

Co se týká pokládání u pacientů na antidekubitní matraci, není běžně doporučováno a dokonce by to mohlo vést k negativnímu ovlivnění preventivní schopnosti a účinnosti matrace. Jiná situace je, pokud pacient má známky proleženiny a pokud už je nutné pacienta na postiženou stranu polohovat, pak vždy postiženou část těla podložit. V případě potřeby a zájmu lze zajistit konzultaci telefonicky či emailem.

Novinky

Aktivity ke dni STOP dekubitům

Dovolujeme si Vás upozornit na aktivity, které probíhají v rámci akce Den Stop dekubitům: FN Olomouc – osvětová akce dne 11. 11. 2022 v konferenčních sálech