- Molitanové příp. polyuretanové – nejčastěji používané, mají omezenou životnost, svou strukturou snižují tlak těla proti podložce. Vhodné pouze pro pacienty, kteří nejsou trvale upoutáni na lůžko. Nevýhodou je, že mívají nepropustnou úpravu a může docházet k poškození kůže v důsledku vlhkosti.
- Vzduchové s kompresorem (tzv. aktivní antidekubitní matrace) – střídavě mění sílu tlaku proti pacientovi. Existuje mnoho typů, od nejjednodušších až po složité, řízené počítačem, které střídavě nafukují a vypouštějí jednotlivé vzduchové válce, a tak střídavě v různých místech mění sílu tlaku části matrace na tělo pacienta.
Je nutné si uvědomit, že ani nejkvalitnější matrace nechrání 100% proti tlaku a že nedokáže v plném rozsahu nahradit lidskou pomoc. Matrace jsou vynikajícím pomocníkem, ale jen pomocníkem. Pacienta je nutné i nadále kvalitně ošetřovat a neustále řešit s odborníky jeho místní i celkové rizikové faktory.
I přesto, že dnes již existuje mnoho pomůcek, které mají zabránit vzniku proleženin, proleženiny stále zůstávají velkým problémem u mnoha pacientů a jejich léčba je pak v mnoha případech velmi obtížná. Onemocnění snižuje kvalitu života nemocných, kterým způsobuje mnoho obtíží a zároveň může přinést dlouhotrvající problémy i rodinným příslušníkům.