Antidekubitní pomůcky

Manuální polohování lze z velké části účinně doplnit o polohování automatické, které poskytují špičkové modely matrací a lůžek. Speciální lůžka a matrace mohou pacienta otáčet, polohovat pomocí plynulých přechodů z boku na bok, odlehčovat plicím pomocí vibrací, měnit tlak na riziková místa pro vznik dekubitů atd. Tato lůžka a matrace jsou však velmi drahé. Není snadné je získat od zdravotní pojišťovny, lze je ale zapůjčit v půjčovnách zdravotních pomůcek.

Zpočátku je dobré zajistit alespoň vhodné lůžko (optimální pro nepohyblivé pacienty), které lze získat od zdravotní pojišťovny (např. elektricky polohovatelné lůžko včetně matrace. Dále je možné od pojišťovny získat aktivní antidekubitní matraci a sedací podložky.

Antidekubitní matrace:

  • Molitanové příp. polyuretanové – nejčastěji používané, mají omezenou životnost, svou strukturou snižují tlak těla proti podložce. Vhodné pouze pro pacienty, kteří nejsou trvale upoutáni na lůžko. Nevýhodou je, že mívají nepropustnou úpravu a může docházet k poškození kůže v důsledku vlhkosti.
  • Vzduchové s kompresorem (tzv. aktivní antidekubitní matrace) – střídavě mění sílu tlaku proti pacientovi. Existuje mnoho typů, od nejjednodušších až po složité, řízené počítačem, které střídavě nafukují a vypouštějí jednotlivé vzduchové válce, a tak střídavě v různých místech mění sílu tlaku části matrace na tělo pacienta.

Je nutné si uvědomit, že ani nejkvalitnější matrace nechrání 100% proti tlaku a že nedokáže v plném rozsahu nahradit lidskou pomoc. Matrace jsou vynikajícím pomocníkem, ale jen pomocníkem. Pacienta je nutné i nadále kvalitně ošetřovat a neustále řešit s odborníky jeho místní i celkové rizikové faktory.

I přesto, že dnes již existuje mnoho pomůcek, které mají zabránit vzniku proleženin, proleženiny stále zůstávají velkým problémem u mnoha pacientů a jejich léčba je pak v mnoha případech velmi obtížná. Onemocnění snižuje kvalitu života nemocných, kterým způsobuje mnoho obtíží a zároveň může přinést dlouhotrvající problémy i rodinným příslušníkům.

Materiály VITAPUR ® ke stažení naleznete ZDE.